Periodiskas sāpes
- Ja Jums ir menstruālās sāpes, Jūs neesat viena! Lielākā daļa sieviešu izjūt menstruālās sāpes.
- Patiesībā šī ir visbiežākā problēma menstruāciju laikā. Tās sievietes, kurām ir menstruālās sāpes, parasti sāk tās izjust pusaudžu gados, neilgi pēc tam, kad viņām ir sācies menstruālais cikls.
- Menstruālās sāpes var ietekmēt Jūsu spējas veikt normālas ikdienas aktivitātes, t.sk., iešanu uz skolu vai darbu. Parasti tās ir visstiprākās sākumā (kad cikls ir sācies vai pirms tam) un mēdz pazust turpmāko 2-3 dienu laikā.
Kas izraisa menstruālās sāpes?
Menstruālās sāpes izraisa dabīgas ķīmiskas vielas prostaglandīni, kuri izdalās dzemdē menstruālā cikla laikā. Dažām sievietēm ir augstāks prostaglandīnu līmenis nekā citām (lai gan nav skaidrs, kāpēc) un viņas visticamāk izjutīs menstruālās sāpes. Prostaglandīni izraisa dzemdes sieniņu kontrakcijas, ko var izjust kā krampjveida sāpes. Visaugstākais līmenis ir tieši pirms cikla sākuma, kas arī ir brīdis, kad menstruālās sāpes tiek izjustas visbiežāk un vissāpīgāk. Pēc vienas vai divām dienām prostaglandīnu līmenis samazinās un parasti arī sāpes kļūst mazākas.
Menstruālo sāpju mazināšana
Ir lietas, ko varat darīt, lai mazinātu menstruālās sāpes:
- Vingrošana: regulāri vingrinājumi ir laba doma, tāpat kā uzmanības veltīšana Jūsu vispārējai fiziskajai veselībai
- Atpūtieties un parūpējieties par sevi: dažādi relaksācijas veidi, gultas režīms un tādi vienkārši līdzekļi kā termofors vai siltuma maisiņš var būt ļoti iedarbīgi.
Vai par menstruālajām sāpēm ir jāuztraucās?
Lielākajai daļai sieviešu sāpīgas sajūtas menstruāciju laikā ir tikai dabiska dzīves sastāvdaļa, kas parasti pāriet dažu dienu laikā. Tomēr vērsieties pie ārsta gadījumos, ja menstruālās sāpes:
- traucē Jūsu ikdienas aktivitātēm
- ir spēcīgas
- kļūst sliktākas, turpinās ilgāk nekā ierasts vai, ja parādās netipiski simptomi.
Precīzas diagnozes noteikšanai vienmēr paļaujieties uz ārstu un vērsieties pēc padoma, ja Jūsu vai Jūsu bērna simptomi nepāriet.